10 przydatnych narzędzi – Copywriterze usprawnij swoją pracę! 5


Do każdej pracy potrzebne są narzędzia,
oczywista oczywistość. Tak jak malarz używa pędzla, tokarz frezarki, sprzątaczka miotły,
tak copywriter używa swojej głowy. Tam rodzą się pomysły. Stwarza koncepcje, kreuje marki i tworzy unikalne treści. Narzędziem podstawowym zatem jest głowa, ale cóż niestety sama głowa nie wystarczy, by pomysły stały się rzeczywiste.

Oprócz tego ciężkiego, ludzkiego komputera napędzanego myślami. Copywriter powinien korzystać z dostępnych narzędzi, aby usprawnić swoją pracę i cieszyć rezultatem stworzenia (w tym przypadku nieboskiego).

Narzędzia dla copywritera – subiektywna lista

Zecerka
Prosty w obsłudze korektor tekstu. Służy między innymi do drobnych poprawek kosmetycznych takich jak: poprawianie popularnych błędów w pisowni, apostrof czy cudzysłowów.
Dla mnie na plus zasługuje zakładka, w której mamy gotowy tekst w formacie HTML.
Na podsumowanie naszej korekty otrzymujemy raport, zawierający informacje o poczynionych poprawkach w tekście. UWAGA – Nie jest to narzędzie służące do poprawy błędów ortograficznych i literówek. 

 

Hemingway
Tak, dobrze kojarzycie od tego pisarza Ernesta. Narzędzie bardzo przydatne, pozwalające określić czytelność naszego tekstu. Ale co to znaczy czytelność? To znaczy tyle, co przyjazny tekst dla czytelnika. Tak, aby miło się czytało i chętnie wracało do autora. Co jeszcze oferuje Hemingway? Policzy dla Ciebie przysłówki, wskaże tekst trudny i bardzo trudny do przeczytania. Zasugeruje alternatywne użycie niektórych zwrotów. Oszacuje czas potrzebny na przeczytanie tekstu.

 

Jasnopis
Funkcjami zbliżone do Hemingway’a. Służy do określenia trudności tekstu.
W narzędziu zastosowana jest klasa trudności tekstu, która opatrzona jest stosownym komentarzem, a także statystykami. Narzędzie obliczy między innymi: procent słów trudnych w tekście, czasowników i rzeczowników. Zasugeruje nam synonimy, podkreśli trudne w zrozumieniu zdania.

 

Copyscape
Narzędzie pozwalające sprawdzić unikalność tekstu pod kątem plagiatu. Pamiętajcie jednak, że tego typu narzędzia nie są dokładne. Mimo wszystko warto z nich korzystać, chociażby dlatego, aby częściowo sprawdzić, czy nasz content jest unikalny. Nie ufałabym jednak mu w 100%. 

 

LanguageTool
Narzędzie sprawdzające tekst pod kątem błędów gramatycznych. Przydatne i wielofunkcyjne, bo oprócz języka polskiego możemy sprawdzić tekst między innymi: w języku angielskim, niemieckim czy francuskim.

 

Trello
Wielofunkcyjne narzędzie do robienia (nie tylko) notatek. Znajdziemy w nim: tablice, listy i karty. Zaletą Trello jest to, że możemy ustalić, co będzie prywatne, a czym podzielimy się z innymi. Jednym słowem, to narzędzie pomocne w organizacji pracy, tekstów czy podczas wykonywania researchu, gdzie szybko możemy skopiować interesującą nas treść i „przykleić” do tablicy. Moim zdaniem, to narzędzie jak żadne inne pomoże w organizacji pracy copywritera. Możemy w nim ustalić priorytety, określić zadania do zrobienia, w trakcie czy zrobione. A kiedy najdzie nas wena, wyciągamy telefon z kieszeni, włączamy aplikację i notujemy. Prawda, że proste?

 

Google Scholar
Dla mnie nie ma lepszego narzędzia do wykonywania reserchu, jeśli robię to za pośrednictwem wujka googla. Google Scholar to narzędzie, za którego pośrednictwem wyszukamy informacje w publikacjach naukowych czy  książkach w formacie pdf.

 

Słowa kluczowe. W internecie znajdziemy setki propozycji narzędzi, które przyjdą nam z pomocą przy ustalaniu słów kluczowych. Ja korzystam z kilku wybranych, które mogę polecić z czystym sumieniem:
Ubersuggest
Keywordtool
Soovle
HyperSuggest

 

Programy pomocne w tworzeniu grafik + darmowe banki zdjęć
Przydatne kiedy zarządzasz SM, a także wtedy kiedy klient oprócz tekstu prosi o ciekawą grafikę uzupełniającą.
Canva – subiektywnie, jedno z lepszych narzędzi do tworzenia grafiki online.
Pixlr – alternatywne narzędzie dla Photoshopa online.
Pablo – szybko, łatwo i przejrzyście. Grafiki z treścią przeznaczone do social mediów.
Banki zdjęć
Pixabay
Picjumbo
Gratisography

 

Książki, e-booki i słowniki.
Rozwijające naszą wiedzę i pozwalające ulepszać copywriterski warsztat.
Ćwiczenia – pisz oryginalnie autorstwa Typewriterki
„Zakamarki Marki” – Paweł Tkaczyk
„Jak zostać freelancerem od A do Z” – Agnieszka Skupieńska
„Magia słów” – Joanna Wrycza-Bekier
„Zarządzanie kryzysem w Social Media” – Monika Czaplicka

 

Pamiętajcie, że żadne internetowe narzędzia nie są w 100% dokładne, mają nam służyć pomocą, a nie być jedynym źródłem wiedzy (mam na myśli programy do korekty).
A czy Wy macie swoje ulubione narzędzia? Podzielcie się w komentarzu, udostępnijcie dalej jeśli Wam się spodobało.

Ps. Według Hemingway’a powinniście przeczytać ten tekst w 3 minuty i 3 sekundy, dajcie znać ile  zajęło Wam czytanie.