10 kroków jak pokonać lęk przed mówieniem?

Strach przed oceną innych może być paraliżujący, zaważywszy na to, że lęk przed mówieniem jest również objawem fobii społecznej. Często jednak zdarza się, że strach wynika po prostu z nieśmiałości. Dlaczego się boisz? Boisz się negatywnej oceny ze strony innych, obawiasz się ośmieszenia. Myśl o popełnieniu błędu zaczyna Cię paraliżować? Z czego to wynika? Takie zachowani mogą być konsekwencją niskiej samooceny, brakiem poczucia własnej wartości, ale mogą też wynikać z jakiegoś konkretnego negatywnego doświadczenia.

Jak pokonać lęk przed mówieniem?

Każdy z nas jest inny, więc nie ma jednoznacznie dobrej metody dla wszystkich. Jednak spróbuj tych kilku kroków, które pomogą Ci nabrać pewności siebie. Tu ważna jest systematyczność w działaniu.

Nie daj sobie wmówić, że jesteś nikim
Nie przejmuj się ludźmi, którzy próbują Cię oceniać. Przecież masz być sobą, ludzie mają Cię lubić takim, jakim jesteś, ale mogą Cię też nie lubić. Nic straconego, przecież nie musimy lubić wszystkich dookoła.

Zlokalizuj źródło swojego strachu, i staw mu czoło
Wypisz na kartce rzeczy, które sprawiają, że boisz się odezwać. Przeczytaj je kilka razy, najlepiej na głos. Przeanalizuj czy są to ważne rzeczy, czy błahostki. Postaraj się znaleźć dla każdej z nich pozytywny odpowiednik.

Nie zaniżaj swojej samooceny
Po pierwsze nikt z nas nie jest idealny, a po drugie na pewno są rzeczy, w których jesteś dobry. Znajdź swoje pozytywne cechy. Mów do siebie, stań przed lustrem i mów. Cokolwiek chcesz, mogą to być myśli, słowa bez konkretnego znaczenia. Możesz nawet pokusić się o wyrecytowanie jakiegoś wiersza. Czytaj: książki, gazety, ale rób to na głos. Rozmawiaj, na pewno masz w swoim otoczeniu chociaż jedną zaufaną osobę, wiesz, że Cię nie wyśmieje. Rozmawiaj z nią o czymkolwiek, o wszystkim i o niczym. Poproś ją, aby nie zgadzała się z Tobą i próbuj ją przekonać do swoich racji.

Nie bój się popełniać błędów, przecież nie ma ludzi nie omylnych.
Małymi krokami staraj się opuszczać swoją bezpieczną strefę komfortu: podejdź do obcej osoby na ulicy i zapytaj o godzinę, konkretną ulicę czy wskazówkę jak dojść do danego miejsca. Oczywiście wiesz te wszystkie rzeczy, ale potraktuj je jako trening.

Jeśli czujesz się na siłach, spróbuj terapii szokowej:  rzuć się na głęboką wodę, idź na żywioł i niech się dzieje co chce.

Na zakończenie dodaję jeszcze jeden świetny pomysł, który zaproponowała Pierwsza Dama .

Nagrywaj vlogi! Niby mówisz do ludzi, ale ich nie widzisz, to nie jest na żywo, więc jak coś pójdzie nie tak, możesz to wyciąć. A jest to świetny sposób na nauczenie się mówienia w taki sposób, by robić to ciekawie, z sensem, i budować zarazem swoją pewność siebie.


Podziel się swoimi doświadczeniami, podziel się swoim lękiem i sposobami radzenia sobie z nim. Włącz się do dyskusji, podaj dalej jeśli Ci się spodobało.

17 myśli na temat “10 kroków jak pokonać lęk przed mówieniem?

  • 19 kwietnia 2016 o 21:52
   Permalink

   Będę trzymać kciuki. Jeśli jesteś w stanie, staraj się nawet codziennie, wykonać chociaż 3 z 10 wskazówek. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2016 o 20:38
  Permalink

  A ja bym dorzuciła jeszcze jeden pomysł:
  nagrywaj vlogi! Niby mówisz do ludzi, ale ich nie widzisz, to nie jest na żywo, więc jak coś pójdzie nie tak, możesz to wyciąć. A jest to świetny sposób na nauczenie się mówienia w taki sposób, by robić to ciekawie, z sensem, i budować zarazem swoją pewność siebie.

  Odpowiedz
    • 20 kwietnia 2016 o 13:55
     Permalink

     Zupełnie o tym nie pomyślałam, bo nigdy nie zajmowałam się vlogiem, ale to na prawdę jest świetny pomysł, który na pewno pomoże 🙂 dziękuję

     Odpowiedz
 • 20 kwietnia 2016 o 00:45
  Permalink

  Wiele z tego, co poruszasz w tym wpisie, mogę przenieść na swój muzyczny grunt. Nas, instrumentalistów, często dopada paraliżująca trema, nie tylko przed wielkimi występami na prestiżowych estradach. Codzienność taka jest… i ważne, żeby chcieć nad nią się pochylić. A ćwiczenie czyni mistrza, jak mawiają!

  Odpowiedz
 • 20 kwietnia 2016 o 08:45
  Permalink

  Ciekawy temat!
  Wczoraj mieliśmy na angielskim przeczytać krótki dialog przed całą klasą na środku. Bałam się strasznie! Całe szczęście, że mogłam usiąść, bo normalnie by mi się juz nogi trzęsły tak samo jak ręce, a głos pewnie zacząłby byc bardziej chwiejny niż zwykle – to taki mały opis jak u mnie wygląda mówienie publiczne, bo z takim normalnym nie mam problemów.
  Spodobał mi się pomysł z gadaniem do siebie i nagrywaniem vlogów – spóbuję koniecznie!

  Odpowiedz
 • 23 kwietnia 2016 o 07:56
  Permalink

  Mam tego rodzaju lęk, dotyczy on snapa. No za cholerę nie mogę się przełamać.Myslisz, że te rady pomogą?:)

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2016 o 02:07
  Permalink

  Ja niestety lęku przed mówieniem nie mam- a czasem zdecydowanie by się przydał..;)

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2016 o 05:03
  Permalink

  Bardzo dobry tekst ja lęk przed mówieniem przełamałam już i będę w czwartek przemawiać dla 7 tyś osób

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2016 o 09:43
  Permalink

  Jak bylam w szkole, wielu nauczycieli mowilo mi ze jestem malo aktywna na lekcji, ze sie nie wypowiadam – chyba sie balam oceny.. a teraz o prosze! pisze bloga, a z zawodu jestem nayczycielem wiec wystapienia publiczne na porzadku dziennym 🙂

  Odpowiedz
  • 30 kwietnia 2016 o 23:03
   Permalink

   Gratulacje 🙂 Teraz masz możliwość zrozumienia jeszcze lepiej uczniów, którzy są mało aktywni. To bardzo cenne doświadczenie. pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 6 maja 2016 o 10:30
  Permalink

  Bardzo wartościowy artykuł. Z pewnością go kiedyś podlinkuje. Kiedyś też miałam pewnego rodzaju lęki. Najważniejsze to pozwolić sobie być sobą. I pozwolić innym aby byli sobą. Taka niezgoda na indywidualność i wpakował się w schematy i szablony każe nam być idealnym z jakimś wyimaginowanym wzorcem. Wtedy pojawia się strach że nie sprostamy. Chore :). Mimo to że już pokonała swój lek rozumiem że niełatwo jest wyrwać się z takiej pułapki.

  Odpowiedz
  • 9 maja 2016 o 08:04
   Permalink

   Dziękuję, bardzo pięknie to podsumowałaś tym komentarzem. Szczególnie to zdanie „Taka niezgoda na indywidualność i wpakował się w schematy i szablony każe nam być idealnym z jakimś wyimaginowanym wzorcem.” Dlatego ja zawsze uważam, że trzeba być sobą i koniec kropka, czy nas polubią czy nie , nie nasz problem. Ważne , że pozostajemy sobą 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.