Anoreksja cz. 2 – wygrać życie

Kochani, jeśli trafiliście dzisiaj tutaj po raz pierwszy to odsyłam Was do pierwszej części artykułu Anoreksja-historie prawdziwe cz 1 , abyście lepiej mogli zrozumieć dzisiejszy wpis. Słowem wstępu chciałam ogromnie podziękować dziewczynom, które zdecydowały się opowiedzieć swoje historie. Potrzeba wiele odwagi, aby móc opowiadać o swojej chorobie tak otwarcie. Głównie artykuł powstał dzięki Wam. Dziękuję również za chęć i współpracę Psycholog Monice Kotlarek (Blog Moniki  i jej psychologiczna poradnia ), a także Nauczycielce j. polskiego Samancie Dryja (Edukacja z pasją ). 

Anoreksja – uleczyć ciało i duszę

W leczeniu anoreksji, która zazwyczaj wykrywana jest w późnym stadium niezbędna jest pomoc specjalistów. Wymaga to długotrwałych terapii i ogromnej pracy nad powrotem do normalności, ale powrót do normalności to już nie to samo życie, które było przed chorobą to ciągła walka o siebie.

Iza 22 lata

„Do dziś ciężko mi utrzymać swoje nawyki w ryzach. Sukcesem jest dla mnie to, że nie odczuwam wyrzutów sumienia, gdy jem. Jednak cały czas boję się, że to powróci. Dziś kończę również powoli ciężką terapię. Uczę się na nowo jak w siebie wierzyć, nie czuć poczucia winy i jak czuć inne emocje. Jak nie bać się ludzi, wyjść samej do sklepu, zostać samej w domu gdy mój chłopak chce gdzieś wyjść. Jak przełamywać swoje bariery i nie unikać rzeczy, które wywołują atak paniki. Uczę się dosłownie i w przenośni jak żyć na nowo i powoli odzyskuję wiarę w to, że jednak życie może być normalne.”

Ola 19lat

„Moja rodzina wiedziała o całym problemie, jak tylko został on u mnie zdiagnozowany. Na początku chodziłam do szkolnego psychologa, później zaczęły się wyjazdy, raz w tygodniu na wizytę do psychologa w innym mieście no i raz w miesiącu u psychiatry. Przyjmowałam antydepresanty, leki przeciwwymiotne oraz sporadycznie środki nasenne. Ciężko było mi zacząć normalnie jeść. Bardzo często mój chłopak siadał obok i prosił żebym zjadła, chociaż troszkę więcej. Nie pamiętam za bardzo tego okresu, kiedy zaczęłam wychodzić z choroby, bo był to bardzo trudny czas, ale wiem, że gdyby nie A. to już dawno mnie by tutaj nie było. Zrobiłam to przede wszystkim dla niego. „

Lena 18 lat

„O chorobie nie wiedział nikt, nikomu nie mówiłam. Wyszło samo, kiedy zemdlałam na lekcji wf-u. Byłam w ośrodku i na razie jest dobrze, jem normalnie, pokonałam depresje i zaakceptowałam siebie. Nauczyłam się, że ideały są jedynie w czasopismach. Ogromne wsparcie dostałam od rodziny i przyjaciółki, co również doceniam.”

Anoreksja zostawia trwale wyryty ślad w psychice i mimo jak najlepszej pomocy, czasami nie można wykluczyć nawrotu choroby.

Iza 22 lata

„Nie ma czegoś takiego jak ‚zakończyłam rozdział i jestem zdrowa’, zdiagnozowano u mnie także PTSD (posttraumatic stress disorder). W moim systemie nerwowym już na zawsze będą reakcje, których wyuczyłam się przez te lata. W sytuacjach ogromnego stresu to wszystko może do mnie wracać. Zaburzenia pozostawiają fizyczne zmiany w mózgu i układzie nerwowym. Właśnie dlatego tak trudno z nich wyjść, ale mam nadzieję i dopóki ona jest, to wszystko będzie dobrze.”

Ola 19lat

„Do tej pory czasami wymiotuję, jednak wiem, że powrót do tego koszmaru zakończy się tragedią.
Na razie (na szczęście) mam dla kogo żyć normalnie, wystarczy mi krótka rozmowa z moim lubym i podzielenie się z nim tą sprawą wtedy  załamanie szybko  mija. Sama na pewno bym z tego nie dała rady wyjść, nawet rodzina nie miała na mnie takiego dużego wpływu, jak zwykły obcy młody mężczyzna, dla którego stałam się kimś wyjątkowym. A on stał się dla mnie powodem, aby wstać rano, spojrzeć w  lustro i nie, nie powiedzieć do siebie „jesteś piękna”, bo po takiej chorobie to nie jest możliwe. Patrząc w lustro mówię sobie do tej pory „będzie dobrze”, „dasz radę”, „jest OK”. I to wystarczy, by wiedzieć, że życie jest piękne.”

Jestem wolna

Zastanawiacie się pewnie, dlaczego piszę to z roli pół-obserwatora. U mnie anoreksja została odkryta dość wcześnie przez moją Mamę. Wizyta u psychologa (nie wiem, czy pomogła, bo po jednej wizycie już tam nie wróciłam), ale przestraszyłam się słów  „Jak następnym razem będziesz chudsza, chociaż o kilogram to pójdziesz do szpitala psychiatrycznego”. Również, jak większość odsuwałam od siebie znajomych i przyjaciół, jednak oni się nie poddali i walczyli o mnie razem ze mną.Wygrałam! Siłownia to ona wyciągnęła mnie z sideł anoreksji. Przez pierwsze 2 lata miałam nawroty myśli o obsesyjnym odchudzaniu i łapałam się na ograniczaniu, niektórych posiłków czy nagminnym liczeniu kalorii. Na szczęście siła mięśni zwyciężyła od ok. 4-5 lat  jestem wolna !

Dziś zastanawiam się Jak?
Jak mogłam chcieć umrzeć, jak mogłam nie jeść.
Jak mogłam być dumna z wystających żeber i kości.
To jest chore, nienormalne, obrzydliwe, i przykre jednocześnie.
Tak to jest choroba psychiczna.

 

25 myśli na temat “Anoreksja cz. 2 – wygrać życie

 • 30 marca 2016 o 11:40
  Permalink

  Tak naprawdę młodzież nie ma w ogóle żadnego pojęcia o jakichkolwiek zaburzeniach. Taką wiedzę dostają dopiero, gdy coś zaczyna się dziać. A to niedobrze! Jak przychodzi co do czego nikt nawet nie wie skąd mogą się brać objawy, a bardzo często przecież zaburzenia psychiczne objawiają się fizycznie -kołatanie serca, oblewające poty, nadmierne wzburzenie, ospałość, przygnębienie, albo w drugą stronę okresy maniakalne. Nagle taka osoba zostaje z niczym, bo wie że coś się dzieje a nie ma pojęcia co. I wtedy nie ma się też do kogo zwrócić, bo jest strach ‚a co ludzie pomyślą’. I zaczyna się izolowanie. A z odizolowania to piękna droga do pogłębiania choroby a w najgorszym przypadku śmierci lub samobójstwa.

  Odpowiedz
  • 30 marca 2016 o 22:19
   Permalink

   Fakt, bardzo rzadko porusza się takie problemy z młodzieżą, mam nadzieję, że nauczyciele będą na to zwracać uwagę, tym bardziej, że szkoła to miejsce, gdzie młodzi ludzie spędzają większość swojego czasu każdego dnia.

   Odpowiedz
 • 30 marca 2016 o 12:05
  Permalink

  jak to czytam mam aż ciarki na plecach, ludzie których dotknęła ta choroba przechodzą koszmar, pozdrawiam rekodzielo-kasi.blogspot.com

  Odpowiedz
  • 31 marca 2016 o 23:57
   Permalink

   Nie tylko ludzie chorzy, ale też ich rodziny i bliscy znajomi.
   Niestety anoreksja to choroba psychiczna i jak każda psychiczna choroba jest trudna do zaakceptowania a tym bardziej do radzenia sobie z nią. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 30 marca 2016 o 12:17
  Permalink

  Nigdy nie rozumiałam jak odżywianie może mieć wpływ na psychikę człowieka. Uważałam, że to przesada. Myliłam się i to bardzo. To przykre, że młode dziewczyny niszczą swoje zdrowie i fizyczne i psychiczne przez coś, co jest źródłem radochy. Mam nadzieję i wierze w to, że każda z nich wyjdzie na prostą, jeżeli jeszcze się to nie udało.

  Odpowiedz
  • 31 marca 2016 o 23:59
   Permalink

   Poruszyłaś bardzo dobrą kwestię ” jak odżywianie może mieć wpływ na psychikę człowieka”. Niestety jak widać na przykładzie anoreksji, okazuje się że odżywianie ( a raczej jego brak)może być równie niebezpieczne co zażywanie narkotyków.

   Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2016 o 00:00
   Permalink

   Smutne jest to , że czasem taka zguba doprowadza do śmierci. Nie każdemu udaje się wrócić do normalności i odnaleźć się ponownie.

   Odpowiedz
 • 30 marca 2016 o 19:23
  Permalink

  Dające do myślenia. Właściwie można rzec, że wszystko ma jakiś tam wpływ na naszą psychikę i odwrotnie.

  Odpowiedz
 • 30 marca 2016 o 19:52
  Permalink

  Przeczytałam obydwa wpisy i jestem bardzo poruszona. Moja przyjaciółka z liceum chorowała na anoreksję i rzeczywiście do te pory (33 lata) nie jest zupełnie zdrowa i musi się pilnować 🙁

  Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2016 o 00:04
   Permalink

   Tak, to ciężka choroba. I tak jak już wspominałam we wpisie , nie każdemu udaję się całkowicie z nią pożegnać , a nawet jeśli to przy głębokim zaawansowaniu choroby, to bardzo długa droga przez mękę aby poczuć choć trochę normalnego życia i odnaleźć siebie.

   Odpowiedz
 • 31 marca 2016 o 11:10
  Permalink

  Jejku 🙁 Bardzo wartosciowy wips, jestem poruszona…

  Odpowiedz
 • 31 marca 2016 o 11:18
  Permalink

  Straszne 🙁 Ale trudno się dziwić jeśli edukacja nie przykłada choćby najmniejszej wagi do świadomości swojego ciała i siebie w ogóle :/

  Odpowiedz
 • 31 marca 2016 o 15:09
  Permalink

  Jest to straszna, wyniszczająca, a czasami nieodwracalnie niszcząca organizm choroba. Powinno się więcej o niej mówić w tych czasach, kiedy kult chudego ciała jest tak wielki. I wcale mi nie chodzi o to, by uświadamiać tylko samych chorych (którzy – jak napisałaś – czasami chcą zachorować), a ich otocznie, by przejrzało na oczy i zrozumiało, co się dzieje.

  Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2016 o 00:07
   Permalink

   Dokładnie. cieszy mnie, że nie tylko ja widzę jak edukacja „utyka” w zakresie uświadamiania o problemach .

   Odpowiedz
 • 31 marca 2016 o 23:42
  Permalink

  Czytając córcia Twój wpis o anoreksji pomyślałam, że skoro już o mnie wspomniałaś to i ja powinnam nakreślić parę słów.
  Hm.. tak był to ciężki okres w moim życiu, w sumie nie miałam od nikogo wsparcia, zdradzający mąż, niepełnosprawny syn, żadnego wsparcia od własnej mamy i córcia, która była normalnym uczącym się dzieckiem. Do momentu w , którym coś zaczęło się dziać.
  Pytania „czy wszystko w porządku” , kierowane jak do ściany odbijały się echem. Ciągłe szukanie schowanej żywności, nasłuchiwanie czy nie wymiotujesz . Pamiętam, jednego dnia myłaś głowę pochylona nad wanną, kiedy zobaczyłam Twoje wystające żebra(może trochę zbyt późno) po prostu nie mogłam już tego dłużej znieść. Pytania zadawane lekarzom, szukanie pomocy, rozmowy z Tobą. Znalazł się wtedy człowiek, o którym dziś już nie chcemy rozmawiać, ale musisz przyznać, że wiele mu zawdzięczasz . Zajął Twój czas siłownią, skrupulatnie dążył z Tobą do innego myślenia o swoim ciele, w ogóle o życiu. Cieszę się, że wspólnymi siłami wróciłaś do normalności. Życie jest piękne, trzeba się nim cieszyć i wykorzystać jak się da najlepiej. Cieszyć się z każdego nowego dnia i pokonywać trudności z głową podniesioną do góry.
  Do wszystkich młodych ludzi, nie bójcie się rozmawiać z rodzicami, choć czasami są surowi i wydają się Wam być wrogami, to oni są Waszymi przyjaciółmi i pierwszą pomocną dłonią. Oni Was przecież kochają.
  Jeśli mogę dodam coś dla rodziców :
  Każdy z nas ma różne sytuacje, codzienna bieganina, pogoń za pieniędzmi. Nie mamy czasu dla swoich dzieci, u mnie jest jeszcze niepełnosprawny syn, o którym wspominałam wcześniej. Wszystko kręciło się zawsze wokół niego, lekarze, specjaliści, rehabilitacje, operacje a córka? Można by powiedzieć , była w cieniu. Może właśnie to doprowadziło ją do choroby?, czuła się zapewne niepotrzebna, tą na drugim planie.
  Tak więc drodzy rodzice pamiętajcie, że mając dwie czy trzy pociechy, nie patrząc czy jedna z nich musi mieć więcej uwag z Waszej strony. Poświęcajcie wszystkim Swoim dzieciom tyle czasu ile potrzeba. Rozmawiajcie z nimi, nawet wspólnie o wszystkich problemach, nie wstydźcie się, miejcie zaufanie i dajcie poczucie bezpieczeństwa. Nie skupiajcie się na jednym dziecku, bo inne czują się osamotnione, zostawione same sobie ze swoimi smutkami i wtedy, zaczynają się problemy.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 4 kwietnia 2016 o 03:53
   Permalink

   Piękne i jakie potrzebne słowa Pani Mamo!
   Dziewczyny, obydwie jesteście dzielne ze z tego wyszłyście!
   Sciskam mocno!

   Odpowiedz
  • 6 kwietnia 2016 o 11:23
   Permalink

   Piękne słowa! <3 Mam nadzieję, że więcej rodziców ma takie podejście do swoich dzieci 🙂

   Odpowiedz
  • 19 maja 2016 o 19:17
   Permalink

   Pięknie to wszystko Pani ujęła. Sama jestem mamą, jeszcze niedużych dzieci, ale zdaję sobie sprawę, że czekają nas różne mniejsze i większe problemy. Mam tylko nadzieję, że nie czeka mnie to samo, czego doświadczyła Pani i Paulina. Niestety, ale pogoń za pieniędzmi i mnóstwo innych obowiązków zabiera nam często czas, który powinniśmy spędzać z najbliższymi, a którego nikt nam nigdy nie zwróci. Dlatego tak ważne są takie strony jak ta i takie komentarze jak ten, bo uczą nas bycia bardziej świadomymi ludźmi. Czytałam obydwie części i przyznaję Paulina, że odwaliłaś kawał dobrej roboty, bo dzieląc się swoją prywatnością, swoimi doświadczeniami pomagasz innym. Kto wie? A może właśnie ktoś cierpiący z powodu anoreksji uświadomił sobie dzięki tym treściom, że ma problem, z którym można sobie poradzić i wie, że walczyć o siebie trzeba. Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęścia!

   Odpowiedz
 • 21 kwietnia 2016 o 12:36
  Permalink

  Ważny temat i wartościowy tekst. Życzę wszystkim dużo miłości do siebie i swojego ciała. Akceptacja jest podstawą do szczęścia – dlatego szanujcie siebie i swoje życie będąc dla siebie dobrym – nie surowym.

  Odpowiedz
  • 21 kwietnia 2016 o 19:13
   Permalink

   Dziękuję Serdecznie
   Bardzo mądrze napisałaś, akceptacja samego siebie i swojego ciała. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 21 kwietnia 2016 o 14:31
  Permalink

  Myślę, że swoimi tekstami pomagasz wielu osobom. Gratuluję głębokiego zgłębiania tematu i profesjonalnego podejścia.

  Odpowiedz
  • 21 kwietnia 2016 o 19:11
   Permalink

   Bardzo dziękuję. Cieszę się, że są takie opinie jak Twoja. Bardzo by mnie cieszyło jeśli na prawdę komuś pomagają. Miło jest pisać dla czytelnika. I każdy komentarz daje mi energię by pisać jeszcze więcej. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 21 kwietnia 2016 o 19:23
  Permalink

  Dominiko mam nadzieję, że korzystasz z terapii i pomocy specjalistów.
  Jesteś młodą osobą i całe życie jeszcze przed Tobą. Najważniejsze jest to abyś odnalazła siłę do walki o samą siebie. Pozdrawiam Cię i życzę abyś każdego dnia znalazła choć małą iskrę tej chęci która pomoże Ci walczyć o siebie i o lepsze jutro.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.