Strona główna » Blog » Dlaczego emocje są tak ważne? Przekonaj się, że są jak drogowskazy.

emocje

Dlaczego emocje są tak ważne? Przekonaj się, że są jak drogowskazy.

U człowieka, już po pierwszym tygodniu życia kształtuje się odczuwanie emocji pozytywnych i negatywnych. Wraz z wiekiem nabywamy umiejętność odczuwania bardziej wyrafinowanych emocji. Emocje towarzyszą nam codziennie, jednak czy zastanawialiście się, dlaczego są takie ważne?

 

Emocje są częścią naszego życia

Emocje to namacalny stan wewnętrzny. Czy można je zdefiniować? Na pewno można je zobaczyć, usłyszeć i odczuć. Fachowo czynniki, które wskazują na obecność emocji nazywamy objawami.

emocje

Odpowiedź jest prozaicznie prosta. Emocje są częścią naszego życia,  niepozornie wpływają na każdy jego aspekt. Dzięki nim możemy wyrażać siebie, regulować kontakty w społeczeństwie, podkreślają stan naszego ducha, są reakcją na daną sytuację. Kojarzą się z uczuciami, co je różni? Uczucia są stanem trwałym, ciągłym, a emocje to „tu i teraz”. Na przykład: zakochanie się – uczucie, emocjaNie pohamowana radość na widok ukochanej osoby. Na tym prostym przykładzie, możemy zauważyć, że uczucia wywołują emocje. Dlatego emocje są ważnym aspektem naszego życia i funkcjonowania w społeczeństwie.

Nie ma złych emocji?

Psychologowie twierdzą, że nie powinniśmy rozdzielać emocji na pozytywne i negatywne. Zgadzam się z nimi, ponieważ nie ma złych emocji. Każda ludzka reakcja ma prawo bytu w danej sytuacji. Choć u każdego z nas może wywołać skrajne odczucia. Przykład pająka, wiele osób na widok tego pajęczaka (w tym także ja), robi się bladych, zaczyna krzyczeć i za wszelką cenę chce uciekać, są to emocje nieprzyjemne. Jednakże dla drugiej grupy społeczeństwa, widok pająka może być przyjemny. Chcą go dotknąć, wziąć na ręce, obserwować. Kojarzą go ze szczęściem, czymś miłym i przyjaznym. Dla niektórych będzie on również obojętny.
Takich przykładów można by wymieniać całe mnóstwo.

*Kiedy odczuwasz strach, włącza Ci się ostrożność
*Smutek przynosi refleksję
*Wyrzuty sumienia zaszczepiają poczucie sprawiedliwości
*Złość buduje granice, co innym wolno, a na co sobie nie pozwolisz
*Zazdrość ujawnia marzenia
Nie ma złych emocji. Bo każde z nich wnoszą coś innego, spełniają różne funkcje, są pożyteczne, niosą jakąś ważną informację.
Dlatego warto je zrozumieć,wsłuchać się w nie, zawrzeć z nimi rozejm, pracować nad ich równowagą.

Wybuch niekontrolowany i co dalej?

Tłumienie emocji to zły nawyk, który prowadzi do ich niekontrolowanego  wybuchu. Obniża także nasze samopoczucie i poniekąd zabija odczuwanie emocji, nawet jeśli są one przyjemne. Dlatego bardzo ważne jest, aby nauczyć się kontrolować emocje. Wulkan niekontrolowanych emocji jest równie niebezpieczny dla nas samych, jak i dla otoczenia, w którym przebywamy. Najważniejsze jest jednak to, aby nie wyładowywać nieprzyjemnych emocji na drugiej osobie, taki stan rzeczy może być opłakany w skutkach. Ich kontrole zostawimy jednak na odrębny wpis.

Reasumując

Emocje i ich okazywanie są nam potrzebne w funkcjonowaniu. Gdybyśmy chcieli się ich pozbyć, nasze życie byłoby puste. Wyglądałoby jak droga bez drogowskazów i znaków – pusta i nijaka.