Kiedyś myślałam, że wystarczy mi jedno konto w banku, aby sprawnie zarządzać finansami. Łączę freelance z etatem, tak po prostu jest mi wygodnie. Jednak po 3 latach, nie wygodne było jedno konto w banku. Dlaczego? Z bardzo prozaicznej przyczyny nigdy nie wiedziałam, ile tak naprawdę zarabiam. Tak, dobrze przeczytałeś, kiedy masz dwa bądź więcej źródeł dochodów, Twoje finanse powinny być podzielone.

Postanowiłam zatem podzielić się swoim doświadczeniem, spostrzeżeniami i wiedzą. Kiedyś nie liczyłam się z pieniędzmi, co nie znaczy, że ich nie szanowałam. Po prostu moje zakupy były chaotyczne i nieprzemyślane, co za tym idzie – nie oszczędzałam, a traciłam. Nauczyłam się jednak oszczędzać i nadal pogłębiam swoją wiedzę na ten temacie.
Dlatego dzisiaj przeczytasz jak dbać o finanse i sprawnie zarządzać budżetem oraz jak rozgraniczyć zarobki, jeśli freelance to nie jedyne źródło dochodu?

Jak dbać o finanse i sprawnie zarządzać budżetem?

Twoje pieniądze nie są bezpieczne! Nie, nikt ich nie rozkradnie oprócz Ciebie. Kiedy masz ciągły napływ gotówki łatwo stracić panowanie nad pieniędzmi.
Każdy z nas ma jakieś cele w życiu, domniemam, że Ty również. A jak dobrze wiemy, pieniądze nie są celem samym w sobie, ale pomagają nam do niego dążyć i spełniać marzenia. Ale do rzeczy (tak wiem, że to nie po polskiemu zaczynać od „ALE”, ale bardzo lubię popełniać ten błąd), rok temu zaczęłam zbierać paragony i spisywać swoje wydatki. Oczywiście nie muszę Ci tłumaczyć, że im więcej masz pieniędzy, tym więcej ich wydajesz. Jednego miesiąca potrafiłam przeżyć za 800 zł (i jeszcze zaoszczędzić), a kiedy pojawiło się więcej gotówki to już nawet 1500 zł było za mało (również odłożyłam pieniądze). Za głowę można się złapać, jaka to nasza ludzka natura jest dziwna i nieodgadniona. Korzystałam z listy wydatków drukowanej, obecnie  jednak przerzuciłam się na płatną wersję aplikacji Monefy.

Jak możesz dbać o finanse?

  • metoda skarbonki
  • metoda 6 słoików
  • lista wydatków papierowa
  • aplikacje na smatrphony np. Monefy
  • planowanie zakupów stacjonarnych
  • planowanie zakupów online
  • planuj budżet
  • ogranicz płatności kartą

Wymienione metody oczywiście przetestowałam na sobie. O dziwo tylko jedna z nich nie okazała się skuteczna. Jaka? To jest zadanie dla Ciebie, w komentarzu napisz, jaka z tych 8 metod, nie była dla mnie skuteczna? 

Jak rozgraniczyć zarobki, jeśli freelance to nie jedyne źródło dochodu?

Jak wspominałam na początku oprócz tego, że jestem copywriterem freelancerem, pracuję na etacie. Z wygody, ale również dlatego, że jest to moja pewna strefa komfortu, której na razie nie chcę przekraczać. Nie prowadzę działalności gospodarczej (choć nie ukrywam, że gdzieś ten pomysł we mnie kiełkuje). Od kiedy wróciłam z Irlandii, posiadałam jedno konto w banku. Wystarczyło mi to do pewnego czasu.

Nie mam działalności gospodarczej, więc konto dla firm nie wchodziło w grę. Pomyślałam zatem, że dobrym pomysłem będzie rozgraniczenie sobie dochodów na dwa różne konta w banku. Jedno to pieniądze pochodzące z pracy na etacie, a drugie z freelancingu. Zapytasz, po co mi to? Otóż założyłam sobie, że na koncie gdzie będą wpływać środki z copywritingu, założę sobie lokatę i nie będę ruszać tych pieniędzy. Cel mam jeden, no może dwa, ewentualnie trzy. Stabilizacja finansowa i zbieranie środków na spełnianie marzeń. Dzięki temu mam pewność, że nie wydam tych pieniędzy, a finanse sprawnie będę trzymać w ryzach. Oczywiście, przy wybieraniu konta ważne dla mnie było, aby ograniczyć wydatki na utrzymanie go do minimum. W tym wypadku do zera, gdyż wybrałam konto w banku PKO za zero. Już kiedyś miałam tam rachunek i byłam zadowolona z tego banku, dlatego długo nie musiałam się zastanawiać. Jedyny bank, jaki radzę omijać z daleka to Alior Bank, gdzie polityka obsługi klienta pozostawia wiele do życzenia i ogólnie nie mam dobrych wspomnień z  tym bankiem.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem kont bankowych, możesz kisić pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Nie jest to złe, jeśli wystarczy Ci to, co sam odłożysz. Korzystałam z tej metody i dzięki temu (przy zarobkach +/- najniższej krajowej) odłożyłam sobie na remont pokoju. Jednak wybrałam konto, do którego mogę założyć lokatę. Jeśli jest taka możliwość, to dlaczego nie zwiększyć procentów odkładanych pieniędzy?


*wpis nie jest sponsorowany przez żaden z wymienionych w nim banków. Zawiera linki afillacyjne, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się założyć konto otrzymam niewielką prowizję.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

zamknij menu