Jak zorganizować sobie czas? – Leniwa Baba radzi

Spontaniczność jest fajna!

„Ale odkąd nauczyłam się organizować czas, mam go więcej przy takiej samej liczbie obowiązków”

Jeśli przydzielisz sobie zbyt dużo pracy i obowiązków bądź pewny, że żadne zadanie nie zostanie wykonane w 100% dobrze. Nawał obowiązków przytłoczy Cię. Mierz siły na zamiary. W dobrze rozplanowanym dniu znajdziesz czas na odpoczynek, postaraj się, aby nie była to mordercza bieganina od zadania do zadania.

Jak zorganizować czas i wydłużyć sobie dobę?

 • Wyrzuć ze słownika zdania: NIE CHCE MI SIĘ (MiSie zostaw w lesie), MUSZĘ (Możesz, nie musisz), ZROBIĘ TO JUTRO (Nie, możesz zrobić to jutro, ale zrób to dzisiaj. Po co dokładać sobie obowiązków na drugi dzień?) Lenistwo jest do poskromienia.
 • Nie poddawaj się monotonii, zorganizuj miejsce swojej pracy tak, by przyjemnie było Ci w nim spędzać czas. (Ja na przykład zdecydowanie wolę artystyczny nie ład na biurku niż idealny porządek).
 • Jeśli masz jakiś duży projekt do zrealizowania, rozłóż pracę na kilka etapów (nie, to nie ma nic wspólnego z leniwym „zrobię to jutro”). Polecam Ci skorzystać z metody słonia, którą znajdziesz u Oli .
 • Podczas pracy pozbądź się wszelkich rozpraszaczy typu fejsbuki, tłitery i inne bajery.
 • Zaplanuj swój dzień krok po kroku.

Planner tak, bullet journal nie. Choć wielu go sobie chwali i się nim zachwyca u mnie popularny Bujo nie zdał egzaminu. Wolę zwykły, prosty planner, w którym korzystam z dwóch rzeczy zaczerpniętych z bujo a są to: day log i future log. Reszta u mnie się nie sprawdziła, lubię planować coś na przyszłość, ale nigdy nie określam dokładnej daty, czy miesiąca.

Życie jest zbyt przewrotne, i tak na prawdę nikt nie wie, co stanie się jutro, za miesiąc czy za pół roku.

Aspekty organizacyjne

W większości czasu korzystam ze smartphona i choć wpis miał być o organizacji czasu, nie mogę pominąć aplikacji Budżet, która pomaga mi w organizacji i zarządzaniu moimi finansami. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i czytelna. Jeśli będziecie zainteresowani to odsyłam do wujka google, bo to wpis o organizacji czasu, a nie opisy aplikacji.

Jeśli chodzi o czas, to aplikacja Trello to mój numer jeden, w niej tworzę podstawy praktycznie każdego wpisu.
Dzięki Trello powstało na przykład zestawienie 8 blogów, które warto poznać. Dlaczego tak ją lubię? Bo mogę tworzyć wszędzie, nawet w miejscu, gdzie Król chodzi piechotą. Dla mnie idealna, bo oprócz tworzenia można w niej zaplanować cały dzień, dodawać, odejmować karty. Największy plus trzy zakładki „Do zrobienia”, „W trakcie”, „Zrobione”. Po więcej informacji standardowo odsyłam do wujaszka google. Na koniec wisienka na torcie, w sumie to pomidor na czasie. Mowa oczywiście o metodzie pomidora i tomato timer, który stał się moim nieodłącznym przyjacielem.

Jeśli macie apetyt na większą dawkę informacji i równie ciekawe wskazówki zapraszam do Jacka, który pisze o tym jak wyznaczać sobie cele.

Organizacja czasu nigdy nie była moją mocną stroną. Z reguły jestem osobą spontaniczną i nie lubię nic planować. A do tego jestem trochę leniwą babą (oczywiście pomijając aspekt pracy, tu nie ma miejsca na lenistwo). Dlaczego powstał ten wpis? Bo jeśli mi, leniwej babie się udało okiełznać organizację czasu, Tobie też się uda!


Wasze pomysły na organizację czasu mile widziane w komentarzu, a jeśli Wam się spodobało : Udostępnij dalej, Lajknij na Fb by zostać na dłużej.

20 myśli na temat “Jak zorganizować sobie czas? – Leniwa Baba radzi

 • 24 października 2016 o 20:59
  Permalink

  O Bogowie, ja chyba nic nie planuję, co uświadomił mi Twój wpis. Jak coś jest do zrobienia – robię. Nie zrobię dzisiaj, bo nie dam rady? Ojej, to jutro. Najważniejsze to chyba popuścić gumę w majtkach i się nie stresować i nie popadać w szaleństwo planowania, bo na planowanie też traci się czas. Zamiast rozpisywać coś, trzeba po prostu to zrobić – tak nauczyło mnie doświadczenie i teoria.

  Odpowiedz
  • 17 października 2017 o 23:00
   Permalink

   Jest w tym ziarnko prawdy 🙂 Jednak ja przy tylu obowiązkach, wolę mieć rozplanowane, co mam zrobić. Szczególnie te najważniejsze rzeczy.

   Odpowiedz
 • 25 października 2016 o 16:18
  Permalink

  Ja Wam powiem, że chyba najprostszą z możliwych metod jest po prostu wstanie rano (nawet o tej 5:00) i uświadomienie sobie, że ten dzień będzie piękny, że już jest piękny 🙂

  Odpowiedz
   • 20 października 2017 o 10:41
    Permalink

    Jak musisz dojechać na studia, albo jakieś ważne wydarzenie, to tak jest. Marudzenie nigdy za bardzo mi nie pomagało, dlatego próbuję w inną stronę.

    Odpowiedz
    • 20 października 2017 o 12:47
     Permalink

     Coś w tym jest, ja mam do pracy na etacie 5 min. A praca w domu, to wiadomo, jak to jest. Sama ustalam godziny pracy 🙂
     hmm.. może powinnam poszukać gdzieś dalej pracy? 🙂

     Odpowiedz
     • 26 października 2017 o 13:09
      Permalink

      no właśnie… chyba przemilczę odpowiedź 🙂

 • 25 października 2016 o 19:28
  Permalink

  bardzo dobre porady 🙂 zwłaszcza pozbyć się rozpraszaczy :/ aż strach zliczać ile one naprawdę zabierają nam czasu w ciągu dnia :/

  Odpowiedz
  • 28 października 2016 o 15:12
   Permalink

   to prawda, rozpraszacze to chyba najgorsze zło, które doskwiera nam przy produktywności i organizacji czasu 🙂

   Odpowiedz
 • 1 listopada 2016 o 19:19
  Permalink

  Dla mnie najważniejsze zadanie z tego posta to ; LENISTWO JEST DO POSKROMIENIA!!!

  Odpowiedz
  • 17 października 2017 o 22:56
   Permalink

   Oczywiście, że tak! 🙂 Trzeba tylko chcieć, wziąć lenia za rogi i do roboty 😀

   Odpowiedz
  • 19 sierpnia 2017 o 00:03
   Permalink

   Powiem Ci, że to planowane to trochę taki lek na lenistwo hehe. O ile ktoś jest zawzięty. Bo można planować, ale na planach skończyć 🙂

   Odpowiedz
    • 19 sierpnia 2017 o 12:38
     Permalink

     w sumie ja też ;), ale moje lenistwo uaktywnia się tylko wtedy, kiedy wiem, że mam dzień wolny od wszystkiego. No dobra…, w pracy czasem też lubię chwilę się polenić. Hehehe

     Odpowiedz
  • 19 sierpnia 2017 o 00:02
   Permalink

   Dziękuję, bardzo mi miło 🙂
   Hallo? co tu się dzieje 🙁 Przykro mi, że odpisuję dopiero po 10 miesiącach, ale chyba mam problem z disqussem. Nie dostaję informacji o komentarzach na blogu.

   Odpowiedz
 • 2 listopada 2016 o 00:25
  Permalink

  Organizacja czasu to ważna sprawa 🙂 Wiem o tym, bo mam w domu 2-latkę, swoje obowiązki, naukę, kursy, studia, blog, media społecznościowe i pewnie jeszcze coś się znajdzie 🙂 Podstawą u mnie jest planowanie- tygodnia oraz dnia. Rozkładam sobie również zadania na małe, szczegółowe elementy i umiejscawiam je w czasie – to bardzo mi pomaga. Plus określanie priorytetów – co jest ważne, a co może poczekać 🙂

  Odpowiedz
  • 19 sierpnia 2017 o 00:00
   Permalink

   o tak, to: „określanie priorytetów – co jest ważne, a co może poczekać” to jest naprawdę ważny punkt w organizacji. U mnie do pewnego czasu była tego odwrotność. To, co mało ważne robiłam jako pierwsze, a to najważniejsze zostawiałam na szarym końcu.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.