Strona główna » Blog » 10 przydatnych narzędzi – Copywriterze usprawnij swoją pracę!

narzędzia

10 przydatnych narzędzi – Copywriterze usprawnij swoją pracę!

Do każdej pracy potrzebne są narzędzia, oczywista oczywistość. Tak jak malarz używa pędzla, tokarz frezarki, sprzątaczka miotły, tak copywriter używa swojej głowy. Tam rodzą się pomysły. Stwarza koncepcje, kreuje marki i tworzy unikalne treści. Narzędziem podstawowym zatem jest głowa, ale cóż niestety sama głowa nie wystarczy, by pomysły stały się rzeczywiste.

Oprócz tego ciężkiego, ludzkiego komputera napędzanego myślami. Copywriter powinien korzystać z dostępnych narzędzi, aby usprawnić swoją pracę i cieszyć rezultatem stworzenia (w tym przypadku nieboskiego).

Narzędzia dla copywritera – subiektywna lista

Zecerka

Prosty w obsłudze korektor tekstu. Służy między innymi do drobnych poprawek kosmetycznych takich jak: poprawianie popularnych błędów w pisowni, apostrof czy cudzysłowów. Dla mnie na plus zasługuje zakładka, w której mamy gotowy tekst w formacie HTML. Na podsumowanie naszej korekty otrzymujemy raport, zawierający informacje o poczynionych poprawkach w tekście. UWAGA – Nie jest to narzędzie służące do poprawy błędów ortograficznych i literówek. 

Hemingway

Tak, dobrze kojarzycie od tego pisarza Ernesta. Narzędzie bardzo przydatne, pozwalające określić czytelność naszego tekstu. Ale co to znaczy czytelność? To znaczy tyle, co przyjazny tekst dla czytelnika. Tak, aby miło się czytało i chętnie wracało do autora. Co jeszcze oferuje Hemingway? Policzy dla Ciebie przysłówki, wskaże tekst trudny i bardzo trudny do przeczytania. Zasugeruje alternatywne użycie niektórych zwrotów. Oszacuje czas potrzebny na przeczytanie tekstu.

Jasnopis

Funkcjami zbliżone do Hemingway’a. Służy do określenia trudności tekstu. W narzędziu zastosowana jest klasa trudności tekstu, która opatrzona jest stosownym komentarzem, a także statystykami. Narzędzie obliczy między innymi: procent słów trudnych w tekście, czasowników i rzeczowników. Zasugeruje nam synonimy, podkreśli trudne w zrozumieniu zdania.

Copyscape

Narzędzie pozwalające sprawdzić unikalność tekstu pod kątem plagiatu. Pamiętajcie jednak, że tego typu narzędzia nie są dokładne. Mimo wszystko warto z nich korzystać, chociażby dlatego, aby częściowo sprawdzić, czy nasz content jest unikalny. Nie ufałabym jednak mu w 100%. 

LanguageTool

Narzędzie sprawdzające tekst pod kątem błędów gramatycznych. Przydatne i wielofunkcyjne, bo oprócz języka polskiego możemy sprawdzić tekst między innymi: w języku angielskim, niemieckim czy francuskim.

Trello

Wielofunkcyjne narzędzie do robienia (nie tylko) notatek. Znajdziemy w nim: tablice, listy i karty. Zaletą Trello jest to, że możemy ustalić, co będzie prywatne, a czym podzielimy się z innymi. Jednym słowem, to narzędzie pomocne w organizacji pracy, tekstów czy podczas wykonywania researchu, gdzie szybko możemy skopiować interesującą nas treść i „przykleić” do tablicy. Moim zdaniem, to narzędzie jak żadne inne pomoże w organizacji pracy copywritera. Możemy w nim ustalić priorytety, określić zadania do zrobienia, w trakcie czy zrobione. A kiedy najdzie nas wena, wyciągamy telefon z kieszeni, włączamy aplikację i notujemy. Prawda, że proste?

Google Scholar

Dla mnie nie ma lepszego narzędzia do wykonywania reserchu, jeśli robię to za pośrednictwem wujka googla. Google Scholar to narzędzie, za którego pośrednictwem wyszukamy informacje w publikacjach naukowych czy  książkach w formacie pdf.

 

Słowa kluczowe

W internecie znajdziemy setki propozycji narzędzi, które przyjdą nam z pomocą przy ustalaniu słów kluczowych. Ja korzystam z kilku wybranych, które mogę polecić z czystym sumieniem:

Ubersuggest
Keywordtool
Soovle
HyperSuggest

 

Programy pomocne w tworzeniu grafik + darmowe banki zdjęć


Przydatne kiedy zarządzasz SM, a także wtedy kiedy klient oprócz tekstu prosi o ciekawą grafikę uzupełniającą.

Canva –

subiektywnie, jedno z lepszych narzędzi do tworzenia grafiki online.

Pixlr –

alternatywne narzędzie dla Photoshopa online.

Pablo –

szybko, łatwo i przejrzyście. Grafiki z treścią przeznaczone do social mediów.

Banki zdjęć
Pixabay
Picjumbo
Gratisography

 

Książki, e-booki i słowniki

Rozwijające naszą wiedzę i pozwalające ulepszać copywriterski warsztat.

Ćwiczenia – pisz oryginalnie autorstwa Typewriterki
„Zakamarki Marki” – Paweł Tkaczyk
„Jak zostać freelancerem od A do Z” – Agnieszka Skupieńska
„Magia słów” – Joanna Wrycza-Bekier
„Zarządzanie kryzysem w Social Media” – Monika Czaplicka

 

Pamiętajcie, że żadne internetowe narzędzia nie są w 100% dokładne, mają nam służyć pomocą, a nie być jedynym źródłem wiedzy (mam na myśli programy do korekty).


A czy Wy macie swoje ulubione narzędzia? Podzielcie się w komentarzu, udostępnijcie dalej jeśli Wam się spodobało.

 • Klaudia Kałążna

  Bardzo dziękuj za tę listę! Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto dużo pisze. Zaintrygował mnie LanguageTool oraz Jasnopis. Trello używam na co dzień i uzupełniam je Evernotem.

  • http://www.paulinepisze.pl Pau lina

   cieszę się, że znalazłaś coś nowego 🙂 Ja przerzuciłam się z Trello na OneNote windowsa. Aczkolwiek, używałam i Trello i Evernote długi czas. Ja po prostu, raz na jakiś czas potrzebuję zmian 🙂

 • http://www.kroplamorza.pl Anna Jędrzejewska

  Szkoda, że ostatniego pytania nie zadałaś na samym początku 😀 Trudno jest policzyć, gdy już się przeczytało 😉
  Wstyd się przyznać, ale nigdy nie słyszalnym o pierwszych czterech narzędziach, a wydają mi się bardzo interesujące. Używasz ich wszystkich razem, tj. jeden tekst sprawdzasz w tych wszystkich programach, szczególnie Hemingway i Jasnopis? Wydają mi się one podobne. Language Tool używam do tekstów na bloga, a Trello używam namiętnie w różnych aspektach życia, najczęściej do bloga, ale też do planowania wyjazdów, przepisów kuchennych i innych.

  • http://www.paulinepisze.pl Pau lina

   heheh, właśnie takie pytanie powinno być na początku z tym Hamingwayem? Bo zamierzam wprowadzić to na stałe na bloga :). To zależy od pracy, jeśli piszę dla siebie to używam jednego narzędzia. Zazwyczaj language tool albo hemingway. Jeśli piszę dla klientów to hemingway, jasnopis i copyscape. Muszę mieć pewność, czy na pewno nikt już danego tekstu nie wymyślił. Może Cię zadziwię, ale raz zdarzyło mi się iż copyscape pokazał mi plagiat, Dziwnym zbiegiem okoliczności, zajawka tamtego tekstu była łudząco podobna do mojej. Co się później okazało, że klient wysłał do korekty ten sam tekst (wiszący w sieci) kilku osobom.

   Ja z Trello przerzuciłam się na OneNote windowsa ostatnio 🙂

   Ps. Cieszy mnie fakt, że pomimo iż takich wpisów (nie oszukujmy się) można w sieci znaleźć na pęczki. Znalazłaś coś nowego.

   • http://www.kroplamorza.pl Anna Jędrzejewska

    Może być takie pytanie na początku tekstu, albo informacja, że przeczytanie tekstu powinno zająć tyle i tyle czasu (ostatnio kilka razy trafiłam na coś takiego na blogach). A co do podobnych wpisów – fakt jest ich dużo, ale różnych narzędzi też jest sporo – u jednego sprawdzi się jedno, a u drugiego co innego. A ja lubię poznawać różne narzędzia – jedne zostają u mnie na dłużej, a inne porzucam. A z niektórymi próbuję się zaprzyjaźnić kilka razy, bo nie zawsze jest to miłość od pierwszego wejrzenia 😉

 • Danuta Brzezińska

  Bardzo fajny wpis, o większości nie wiedziałam, ale też nie pisze dużo więc czuję się usprawiedliwiona. Jednak posprawdzam sobie i zobaczę czy mi się przydadzą.

  • http://www.paulinepisze.pl Pau lina

   Nie ma idealnych narzędzi. Znalezienie tych odpowiednich to metoda prób i błędów 🙂
   Daj znać, czy znalazłaś coś dla siebie. Pozdrawiam

 • Holly Lu

  Niektórym się wydaje, że pisanie jest takie proste😀

  • http://www.paulinepisze.pl Pau lina

   no ależ oczywiście 😀 przecież to tylko klepanie w klawiaturę 😉 Reszta robi się sama hehehe

 • Żyć nie umierać

  Bardzo przydatna lista! Muszę zrobić sobie notatki 😉

  • http://www.paulinepisze.pl Pau lina

   Bardzo się cieszę, że wpis Ci się przyda 🙂 Pozdrawiam

 • Iwona Z.

  Muszę przyznać, że dla osoby początkującej jak ja bardzo pomocny ten tekst.

  • http://www.paulinepisze.pl Pau lina

   Niezmiernie mi miło. Daj znać czy, któreś z narzędzi przypadało Ci do gustu i ułatwiło pracę.

 • https://ajf-handmade.blogspot.com/ AJF Handmade

  Świetna lista przydatnych narzędzi. Niektórych nie znałam. Dzięki

  • http://www.paulinepisze.pl Pau lina

   Bardzo proszę 🙂 Cieszę się, że odkryłaś coś nowego.
   Pozdrawiam serdecznie

 • Katarzyna Pietron

  Oj, nie wiem, ile czasu mi zajęło 🙂 Ale tekst mi się przyda, nie znałam większość narzędzi. Swoją drogą zapisałam post w aplikacji Pocket, która dobrze służy do zbierania tekstów i inspiracji.

  • http://www.paulinepisze.pl Pau lina

   Właśnie gdzieś miałam tą aplikację, ale że używam OneNote aktualnie, to chyba ją usunęłam. I jak Ci się sprawuje? Bo słyszałam, że naprawdę to świetna aplikacja. A przyznam szczerze, że chyba tylko raz z niej skorzystałam.

   • Katarzyna Pietron

    Mnie się dobrze sprawuje, tylko trzeba pamiętać o regularnym otagowywaniu tekstów: na bieżąco lub co tydzień. Sama muszę się czasem hamować i porządkować teksty: to do druku, to do fanpage’a, to do zrobienia – trzeba sobie stworzyć taki system.

 • Anna Krupa

  Dopiero zaczynam swoją przygodę z blogiem i myślę że twoje wskazówki bardzo mi się przydadzą 😀

  • http://www.paulinepisze.pl Paulina

   Bardzo się cieszę! Powodzeni i trzymam kciuki za rozwój 🙂

 • http://www.karografia.pl/ Karolina Gie

  Bardzo przydatne narzędzia <3

 • http://pomyslowa.blogspot.com Pomysłowa

  Moje ulubione to Language Tool, Jasnopis, do słów kluczowych – SEMSTORM, a grafiki wyszukuję w Pexels.com lub Pixabay ☺