Optymalizacja pracy w domu? – Copywriterze ogarnij swój czas

Dobra organizacja pracy to podstawa do rozwoju i sukcesu oraz gwarancje stale zwiększających się dochodów. Człowiek w swej naturze nie jest zorganizowany. Należy się tego nauczyć i obrócić w nawyk. Tak, jak jedną z wielu umiejętności. Jednak, co w przypadku, gdy na karku nie czuć już oddechu wykładowcy czy szefa, ponieważ postanowiłeś zostać freelancerem? Wolność, będąca efektem Twojego (świadomego!) wyboru może okazać się zgubna! Zanim jednak wrócisz potulnie do korpo biurka, sprawdź kilka rad dotyczących mądrego zarządzania czasem.

Masz 24 godziny, wykorzystaj je mądrze!

Niestety, po wybraniu ścieżki samotnego wilka, doba nie powiększy się o kilka dodatkowych godzin,
za to wzrośnie liczba pokus, które będą chciały odciągnąć Cię od Twoich zadań. Ogromnym plusem pracy w domu jest fakt, że możesz wypracować własny tryb pracy. Większość z nas nadal będzie musiała uwzględniać czas, podczas którego musimy być dostępni dla naszych klientów, jednak dostępność telefoniczna nie wiąże się już z przymusem siedzenia przy biurku.

Wyuczony tryb pracy od godziny 8 do 16 niekoniecznie musi być efektywny dla każdego. Mając okazję, powinieneś jak najszybciej sprawdzić, które godziny są optymalne dla Twojej pracy. Nie miej oporu przed rozpoczęciem pracy o 6 rano bądź o 12 w południe. Chcesz mieć wolny poniedziałek tylko po to, żeby rozkoszować się pracą na własny rachunek? Proszę bardzo! Pamiętaj, że przyświeca Ci jeden cel: optymalizacja!

Bo właśnie leci mój serial, a kowalski zaprasza na mecz!

Masz do wykonania ważne zadanie, ale właśnie zadzwonił Kowalski i zaprasza na mecz,  bo wie, że nie masz nad sobą szefa,  pies ciągnie Cię na spacer, a serial zaczyna się punktualnie o 16. Wszystko powinno być już zrobione, ale nie jest? STOP! To nie tak powinno wyglądać.
Rozpoczynając pracę freelancera, musisz uświadomić sobie jedno – Ty jesteś swoim szefem. To znaczy, że Ty musisz się pilnować i dbać o rentowność swoich projektów, czyli na bieżąco sprawdzać swoją produktywność. Jeśli ciężko to wytłumaczyć Twoim znajomym, po prostu ustal, że nie możesz odbierać telefonów prywatnych w godzinach, które zarządziłeś jako czas pracy. Idealnie będzie, jeśli kupisz drugi telefon i ustawisz go jako służbowy.

Obowiązki domowe, spotkania rodzinne, cokolwiek by to nie było, musisz uwzględnić to w swoim grafiku. Niestety, jeśli chcesz świadomie korzystać z uroków wolnego zawodu, Twój kalendarz musi zostać rozpisany na każdą godzinę dnia. Nie chcesz chyba pozwolić sobie na utratę klienta przez niedopatrzenie obowiązków albo zapomnieć o wywieszeniu prania na czas.

Na ratunek przychodzą aplikacje!

W Internecie roi się od programów zarządzających czasem, wzmagających skupienie oraz optymalizatorów pracy. Czy działają? To zależy. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś spróbował z nich korzystać. Nie każdemu one przypadną do gustu. Niektórym wystarczy dobry kalendarz w grubej okładce.
Lubisz korzystać z aplikacji?

W takim razie zacznijmy od najprostszego rozwiązania: Kalendarz Google. Dzięki świetnej integracji narzędzi Google łatwo go zsynchronizować z e-mailami klientów, którzy będą otrzymywali informację, gdy będziesz zasiadać do pracy nad ich projektem. Ponadto, swój plan na każdy dzień możesz odczytywać, modyfikować
i rozbudowywać
przy pomocy telefonu!  Kalendarz będzie Ci przypominał o każdym zadaniu, które ustawiłeś sobie na dany dzień i godzinę. Warto spróbować!

Kolejnym ciekawym narzędziem jest rozszerzenie do przeglądarki Chrome o nazwie StayFocusd. Ma ono za zadanie przypilnować, żeby niepowołane osoby (zwłaszcza Ty) nie wchodziły na wciągające strony internetowej (typu Facebook) przez określony czas. Jako copywriter pracujesz przy komputerze,
dlatego na pewno zdajesz sobie sprawę, że w internecie czeka na Ciebie mnóstwo ciekawych stronzablokuj je do czasu, aż nie skończysz pracy! Nie próbuj ich odblokowywać przed upływem czasu – nie da się.

Szukając inspiracji na ciekawy artykuł, trafiasz na  poradnik, interesujący blog? A może wartościowe informacje? Wykorzystaj aplikację Pocket. W czasie pracy rzadko jest czas na przyswojenie dobrego,
ale długiego artykułu o nowinkach w branży bądź na obejrzenie szkolenia, które rozszerzy Twoją wiedzę. Zamiast zawalać sobie przeglądarkę kolejnymi zakładkami, wrzuć tę stronę do kieszeni. Będziesz mógł powrócić do materiału, kiedy tylko chcesz.


A ty jak usprawniasz swoją pracę? Podziel się w komentarzu z jakich narzędzi korzystasz.

 

2 myśli na temat “Optymalizacja pracy w domu? – Copywriterze ogarnij swój czas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.